среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe z Koniecpola na plot i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenie z Winylu na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również ciąć na sześciany o równych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastiku używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia PVC na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety z plastiku na ogrodzenie i furtę sztachetowa tworzy się z kamieni przeróżnego układu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych konturach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий