понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą i za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta z Winylu z Wrocławia sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko rosną oraz mocno gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie kwitną, niemniej jednak potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku zdołają być niesłychanie smukłe, aczkolwiek wypada je regularnie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie plot zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий